logo archiwum

Autor K.G
Tytuł Pawelec przy płocie
Podtytuł Wisła gra z Orlenem i może zapewnić sobie mistrzostwo Polski
Data wydania 2001.05.18
Dział gazeta/Sport
Artykuł w ROL Pawelec przy płocie


I liga zapraszaWisła gra z Orlenem i może zapewnić sobie mistrzostwo Polski

Pawelec przy płocie

W sobotę na boisku w Krakowie może dojść do koronacji. Jeśli Wisła wygra z Orlenem, a Legia i Pogoń stracą punkty, Wisła zostanie mistrzem Polski. Dwa śląskie kluby walczą o życie.

Na cztery kolejki przed końcem Wisła ma dziewięć punktów przewagi nad Legią i Pogonią. Matematycznie mistrzostwo jeszcze nie wychodzi, ale przeciwnicy już wiedzą, że pogoń za liderem nie ma sensu. Przedstawiciele Legii i Pogoni przed 27. kolejką ani razu nie wspominają o ambicjach wyższych niż zajęcie drugiego miejsca. Trener Pogoni Mariusz Kuras chce wygrać z Amiką, żeby "umocnić się w górze tabeli". Kierownik Legii Ireneusz Zawadzki ma nadzieję, że rywalizacja o drugie miejsce z Pogonią będzie trwała do końca sezonu. "Ale to my ostatecznie zostaniemy wicemistrzami" - mówi Zawadzki. Trudno nie odnieść wrażenia, że to temat zastępczy, bo przecież wicemistrz i trzecia drużyna w rozgrywkach mają takie same prawa w Europie - muszą wystartować w kwalifikacjach Pucharu UEFA.

Górnik gra z Odrą, a Radzionków z Katowicami. Po tych meczach będzie wiadomo, kto jest najbliżej II ligi. Górnik gra beznadziejnie, ale w słabej formie też można wygrywać. Sytuacja Górnika wcale nie jest taka zła. Ma pięć punktów straty do czternastego w tabeli Śląska, jednak w zapasie zaległy mecz ze spokojną o swoje losy Amiką, a potem spotkania ze zdobywcą Pucharu Polski Polonią (byłby cud, gdyby warszawska drużyna nie obroniła na swoim boisku jednobramkowej przewagi z Zabrza), Stomilem i na koniec z Katowicami. Komplet punktów Górnika w ostatnich kolejkach nie będzie zaskoczeniem. W sobotę jednak czeka go mecz z Odrą, która też z niepokojem patrzy na dół tabeli. Trener Odry Jerzy Wyrobek po remisie w ostatnim meczu z Widzewem oddał się do dyspozycji zarządu, mówiąc, że atmosfera robi się gęsta. Czyżby Wyrobek wiedział coś, o czym my na razie nie wiemy?

W ostatecznym rozrachunku może zaważyć postawa Amiki, która rozegra zaległy mecz z Górnikiem, a w przedostatniej kolejce spotyka się z Odrą.

Straciła cierpliwość firma, która na stadionie Widzewa (prezes Andrzej Pawelec) zakładała płot, oddzielający boisko od trybun. Dług klubu, a także marszałka województwa wobec "Siatmaru" wynosi 100 tys. złotych. Jeśli te pieniądze nie wpłyną, płot zostanie rozebrany. W umowie z Widzewem jest napisane, że płot należy do firmy do czasu pełnej zapłaty. K.G.

27. KOLEJKA

- Piątek: Legia Warszawa - Ruch Chorzów, godz. 20.00 (transmisja w Canal+)

- Sobota: Wisła Kraków - Orlen Płock, 16.00; Widzew Łódź - Polonia Warszawa, 17.00; Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław, 17.00; Groclin Grodzisk - Stomil Olsztyn, 17.00; Pogoń Szczecin - Amica Wronki, 17.00; Górnik Zabrze - Odra Wodzisław, 17.15.

- Niedziela: Ruch Radzionków - GKS Katowice, 17.00 (transmisja w Canal+)